Dieta. Jak myć warzywa?

Dbam o zdrową dietę. Widziałam sklepie specjalny płyn do mycia warzyw i owoców. Czy Warto go kupić? - pyta Czytelniczka

Radzi Monika Frank z poradni Mój Dietetyk w Poznaniu:
W niektórych sklepach lub w Internecie można kupić specjalny płyn do mycia warzyw i owoców, kosztuje ok. 20-30 zł za 500 ml. Są jednak tańsze rozwiązania.
Najpierw trzeba spłukać je pod bieżącą, zimną lub letnią wodą. Potem, by pozbyć się bakterii, które mogą powodować zatrucia pokarmowe, warto na 2-3 minuty zanurzyć produkty w wodzie o odczynie kwaśnym. Do jej sporządzenia możemy użyć kwasku cytrynowego lub octu: pół szklanki octu na litr wody lub trzy łyżki kwasku na litr wody.
Aby pozbyć się pestycydów, płuczemy warzywa i owoce przez 2-3 minuty w roztworze o odczynie zasadowym: 1,5 łyżki sody oczyszczonej na litr wody.
Potem produkty ponownie myjemy w wodzie, a następnie osuszamy przy pomocy jednorazowych ręczników papierowych.
* Z sałaty, kapusty warto usunąć zewnętrzne liście, bo w nich gromadzi się najwięcej szkodliwych substancji.
* Wszystkie owoce cytrusowe (pomarańcze, grapefruity, cytryny, limonki, banany itd. ) należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Można je też sparzyć, zalewając wrzątkiem na kilka sekund.
* Warzywa, które trudno dokładnie umyć (np. por, brokuł, kalafior) warto podzielić na mniejsze części, aby woda miała lepszy dostęp do miejsc, w których mogą znaleźć się zanieczyszczenia.
* Warzywa korzeniowe należy dokładnie oczyścić szczoteczką, a następnie obrać, bo najwięcej szkodliwych substancji gromadzi się w skórce.
* Większości szkodliwych substancji można pozbyć się również podczas gotowania. Ale w ten sposób tracimy i witaminy.
* Najlepiej więc jeść warzywa i owoce z własnej uprawy, albo kupowane u sprawdzonych producentów.
Joanna Bosakowska

Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Zamknij