Dzień walki z rakiem inny niż zwykle - zdrowe śniadanie w Poznań City Center

Gigantyczne zdrowe śniadanie przygotują w tę sobotę w Poznań City Center szefowie najlepszych restauracji z Poznania. W ten sposób uczcimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nie będzie straszenia, mentorstwa i sztampy.
 
We wtorek wróciłam ze spaceru z psem i włączyłam radio. Dziennikarz czytał właśnie raport Fundacji Ellen McArthur przedstawiony na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Wynika z niego, że w połowie bieżącego stulecia plastik w oceanach będzie ważył więcej niż pływające w nim ryby.

Już teraz w oceanach znajduje się ponad 150 mln ton plastikowych odpadów. Gdyby prądy morskie zniosły je w jedno miejsce, utworzą siódmy kontynent.

Do rzek, mórz i wód gruntowych co minutę dostaje się tyle szkodliwego plastiku, ile pustych butelek pomieściłaby ośmiotonowa ciężarówka. Co minutę! Trujemy się na potęgę, na własne życzenie. Choć nie od razu poczujemy tego skutki: plaga nowotworów płuc, jaka dotyka obecnie Polaków, to np. wynik mody palenia w latach 70. Cenę - po 40 latach - płacą teraz dzisiejsi 60-latkowie.

Co roku na raka zapada 150 tys. Polaków, a umiera 30 tys. z nich.

Nie chodzi o straszenie, ale trudno też pisać o raku bez podawania danych: co roku na raka zapada 150 tys. Polaków, a umiera 30 tys. z nich.

Ta liczba w ciągu najbliższych lat się podwoi. Tymczasem chorzy w Polsce wciąż czekają średnio 6-7 lat na nowoczesne leki i mają mniejsze szanse na wygranie z chorobą niż choćby Hiszpanie czy Brytyjczycy.

Wyniki leczenia nowotworów zależą od nakładów na leczenie. A my jesteśmy w grupie krajów - razem z Węgrami i Rumunią - które wydają najmniej - rocznie na jednego chorego ok. 2 tys. dolarów. Można za to wyleczyć 40,5 proc. chorych. W krajach, gdzie wydatki są największe np. w USA, szanse na wygraną z rakiem wynoszą 60-65 proc.

Ale brak dostępu do nowych terapii (leczenie jednego pacjenta nowoczesnymi lekami kosztuje nawet milion dolarów) nie jest jedynym powodem, dla którego umiera 30 tys. Polaków. Składa się na to cała lista niedomagań systemu zdrowia. Także brak promocji zdrowia.

Jak walczyć rakiem?

Gdybyśmy bardziej dbali o zdrowie, aż w 40 proc. moglibyśmy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, udary mózgu, choroby serca czy cukrzycę.

Chodzi dokładnie o cztery czynniki: złą dietę i otyłość, brak ruchu, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Zmiana tych przyzwyczajeń to najtańsze i najbardziej dostępne dziś narzędzia w walce z nowotworami.

Niestety, zdrowie jest wciąż w ogonie naszych potrzeb. Ale zmieniamy to. Rok temu powstał pierwszy w kraju prewencyjny programu walki z rakiem "Wielkopolska Onkologia", który stawia nie tylko na badania przesiewowe, ale też zmianę stylu życia. Prowadzi go Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego w Poznaniu.

Z funduszy norweskich i Ministerstwa Zdrowia szpital kupił nie tylko świetny sprzęt diagnostyczny i sfinansował tysiące badań przesiewowych, ale uczy też szkolne kucharki, jak zdrowo gotować, a samorządowców - jak zachęcać mieszkańców regionu do zmiany stylu życia.

Śniadanie w Poznań City Center

Czasem wystarczą drobny gesty np. postawienie stojaka na rowery albo zakup dermatoskopu do badania skóry. Nikt jeszcze w Polsce nie przeprowadził czegoś podobnego.

Bogaty Zachód już wie, że to jedyna droga. W Wielkiej Brytanii rząd obejmuje opieką pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi skupiając się na tzw. prewencji wtórnej. Zatrudnia pacjentów - liderów chorych na raka, którzy radzą innym jak np. rzucić palenie. Nie mówią: "Nie pal, bo to się dla ciebie źle skończy", bo to - wiadomo - nie działa. Mówią: "Przestałem palić, a pomogło mi w tym to i to. Sprawdź to na własnej skórze, może to też jest szansa dla ciebie!".

My też pokażemy w sobotę 6 grudnia w Poznań City Center same dobre przykłady - jak zrobić świetne zdrowe śniadanie, jak schudnąć, wziąć się za uprawianie sportu, kiedy i jak się badać. Nie będziemy nikogo straszyć, ani zanudzać. Będzie naprawdę bardzo fajnie!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Zamknij