Zjedliśmy sobie zdrowo, przebadaliśmy się i uszczypnęliśmy raka!

Zjedliśmy sobie zdrowo, przebadaliśmy się i uszczypnęliśmy raka Gdybyśmy na co dzień tak dbali o zdrowie jak w ubiegłą sobotę, to liczba zachorowań na nowotwory na pewno kilkukrotnie by spadła – kto nie świętował z nami Światowego Dnia Walki z Rakiem, niech żałuje. Było świetnie!

– Ale duże! – widok nagich piersi zapiera dech. – Można dotknąć? – ktoś pyta. – Nawet trzeba! – zachęca Mikołaj, student medycyny i chwilowy właściciel ponętnego biustu. Biust jest oczywiście sztuczny. To model, który służył do nauki prawidłowego badania piersi. – Taka lekcja może uratować życie – mówi Mikołaj.

Jest sobota, za chwilę w centrum handlowym Poznań City Center zacznie się impreza „Uszczypnij raka”. Organizuje ją z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego. Program? Imponujący!
– Cieszymy się, że jesteście państwo z nami, a teraz zapraszamy na zdrowe śniadania! – ze sceny witają gości Jan Talaga, dyrektor szpitala i jego zastępca dr n. med. Rafał Staszewski. Śniadanie przygotowały cztery restauracje: Oskoma, Jadalnia, Modra Kuchnia i Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort. Kilkunastu kucharzy uwija się już jak w ulu. Na pierwszy ogień idą wytrawne placki z płatków owsianych z jogurtem i świeżą kolendrą. – Dobre, naprawdę dobre! – zajada się Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski w rzucie młotem. Teraz czeka na kulebiaka.

Jest z nami też m.in. Michał Grudziński, aktor Teatru Nowego: – Palenie rzuciłem ponad 15 lata temu, chodzę do lekarzy, zdrowo się odżywiam. Właśnie! Pamiętajcie, żeby zdrowo się odżywiać: jeść śniadanie – radzi. – I nie oglądajcie za dużo telewizji, bo można się rozchorować. Po śniadaniu, w którym wzięło udział kilkuset gości (samej granoli rozdaliśmy 200 porcji), drugie śniadanie: „Pojedynek na noże” szefów kuchni i pracowników szpitala na najlepszy zdrowy dodatek do kanapek. Zamiast rakotwórczych wędlin serwują: humus z ziemniaków, pasztet z pomidorów i słonecznika oraz pastę z daktyli. – Pycha, jak to się robi? – pytają wszyscy.
Teraz można spalić kalorie: jest okazja powiosłować z Michałem Jelińskim, mistrzem olimpijskim z Pekinu i Krystyną Wechmann, mistrzynią Europy.

– Ruch jest w życiu niesłychanie ważny – mówił w czasie debaty medycznej Szymon Ziółkowski. I pokazał nową piramidę zdrowia: – Kiedyś jej podstawą były zdrowe zboża, ciemny chleb i ciemny ryż, teraz fundamentem jest aktywność fizyczna, choćby jazda rowerem, spacer, czy praca w ogrodzie.

Co najmniej 20 minut dziennie! Organizatorami imprezy „Uszczypnij raka” był Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego, a partnerami: City Center, Eurocash, BTL – systemy medialne, Aquanet, Meliński Minuth, Zwrotnik Raka, Drużyna Szpiku, federacja Amazonek, Jadalnia, Oskoma, Modra Kuchnia, Jatomi Fitness, Saturn, Amica, Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka, CUD MIÓD box, Chroma Druk, TVP Poznań, Ströer, Piotr i Paweł, Fantom YERS R, Clear Channel Poland, Go Events, ProRozyn Produkcja Kreatywna, a także „Gazeta Wyborcza”.
Sylwia Sałwacka
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Zamknij