Sześć pomysłów na „zdrowe” prezenty

Zamiast kolejnego nieprzemyślanego, kupowanego na łapu capu prezentu, dziś proponujemy prezenty z medycznym uzasadnieniem

Potraktujecie to jako trop – propozycję. A potem znajdziecie fajne odpowiedniki. Nie zniechęcajcie się hasłami: – O matko, termofor pod choinkę? Wiedzieliście termofor Termofor Pill? No, właśnie... A wiecie, że to superpatent na przejedzenie?

1. Kubek
Jeden z najbardziej ogranych prezentów. Kto by chciał dostać kubek? O Boże... Ale czy takie bezsensowne? W zasadzie każdy z nas w pracy, a nawet w domu powinien mieć własny kubek. Bo naczynia często myjemy pobieżnie. Nikt ich nie dezynfekuje. W miejscach, gdzie pracujemy, nie ma też wypażarek. Albo bywa odwrotnie – kubki, szklanki są zanurzane w środku dezynfekującym, a potem niedokładnie spłukiwane. Mogą zawierać różne chemikalia.
Kubek termiczny kosztuje ok. 30 zł, porcelanowy kubek Rosenthal – ok. 150 zł

2. Termofor
Kolejny oldskulowy, wydawałoby się wręcz śmieszny prezent. Ale termofor naprawdę ma wiele zalet – i może nam się przydać na święta. Nie tylko rozgrzewa, ale rozkurcza też mięśnie i łagodzi ból. Szczególnie w obrębie brzucha (np. w czasie miesiączki). Termofor sprawdzi się też w sytuacji przejedzenia. Łatwiej zniesiemy skutki niestrawności po wigilijnej kolacji.
Zwykły termofor kupimy za 10 zł. Są też dizajnerskie – w formie gruszki Wendy Legro (ok. 200 zł) albo w formie okrągłej poduszki Authentics Termofor Pill (ok. 180 zł)

3. Krokomierz
Zakrzepica żył każdego roku zabija więcej osób, niż umiera łącznie z powodu: AIDS, raka piersi, raka prostaty czy w wyniku wypadków drogowych. Może ją spowodować uraz, ale też długie siedzenie przed komputerem. Dlatego spędzając w jednej pozycji wiele godzin, powinniśmy co godzinę – dwie zrobić sobie przerwy i przejść się kilka kroków po korytarzu, wykonać kilka przysiadów, a nawet podskoków.
To ważne, bo kiedy długo siedzimy, krew w żyłach zaczyna płynąć wolno. I w naczyniach powstają skrzepliny, które przylegają do ściany żyły i blokują przepływ krwi. Jeśli dostaną się razem z krwią do tętnicy płucnej, mogą zamknąć jej przepływ, co często kończy się śmiercią. Co robić? – Chodzić, ruszać się, i badać! – radzi prof. Grzegorz Oszkinis, szef kliniki chirurgii ogólnej i naczyń w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Wykonując dziennie 10 tys. kroków, pokonujemy dystans, który pozwala nam znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy.
Krokomierze zawierają aplikacje na telefon np. S Healthy. Ale nie wszyscy lubią chodzić non stop z komórką w kieszeni, dla nich polecam krokomierz na rękę.
Cena od 30 do 500 zł.

4. Książki kucharskie
Ile rodzin spożywa wspólne posiłki? Ilu z nas ma czas usiąść w ciągu dnia z przyjaciółmi do stołu? Przypuszczam, że takich osób jest niewiele Tymczasem z danych opublikowanych w „Journal of Epidemiology and Community Health” wynika, że wspólne biesiadowanie nam służy. Na przykład dzieci z rodzin, które razem spożywają posiłki, rzadziej mają kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Potwierdzają to naukowcy z Alicante Medical Centre w Hiszpanii, którzy wykazują, że jedzenie wspólnych posiłków jest wręcz konieczne dla pełni sił i rozwoju dziecka. Na dorosłych to też działa. Wspólne posiłki jednoczą nas i korzystnie wpływają na naszą psychikę. Odstresowując, działają antynowotworowo.
Polecam trzy sprawdzone książki kucharskie, w których znajdziemy nie tylko pyszne przepisy, ale i spostrzeżenia na temat umacniania więzi z rodziną i przyjaciółmi: „Córeczka Tatusia” Gwyneth Paltrow, „Apetyt na Francję”, Thorisson Mimi, i „Przyjęcia u Kręglickich” Agnieszka Kręglicka, Marcin Kręglicki. Cena od 30 do 70 zł.

5. Braster
Samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Nie każda kobieta potrafi wykonać jednak dobrze ten test. Nie dlatego, że jest trudny, czasem piersi są tak zbudowane, że trudno wyczuć w nich niepokojącą zmianę. Być może pomocne okaże się wtedy innowacyjne urządzenie, które pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu pod nazwą BRASTER. Jego skuteczność potwierdziły badania kliniczne. Wspomaga standardowe procedury diagnostyczne (USG, MMG). W grupie kobiet powyżej 50. roku życia, gdzie rak występuje najczęściej, czułość metody wynosi 77,8 proc.
6. Karnet na zajęcia sportowe
Zły styl życia – czyli palenie, zła dieta, brak ruchu – w ok. 60 procentach odpowiadają za choroby cywilizacyjne: zawały, udary, nowotwory. Ale samo mówienie o zdrowiu już nie wystarcza. Trzeba działać. I może przy okazji spróbować czegoś nowego? Dziesięciogodzinny kurs narciarski lub snowboardowy dla dzieci na Malta Ski kosztuje 350 zł. Kurs siedmiogodzinny – dla początkujących dorosłych – 300 zł. Kurs zumba w szkole tańca Bailando – 55 zł/os. za 8 spotkań. Promocja tylko do końca roku!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Zamknij