Rusza konkurs „Kidscookbook”. Napisz książkę kucharską, wygraj tablet!

Lubicie gotować, zdrowe odżywianie nie jest wam straszne, a do tego uczycie się w podstawówce lub gimnazjum? Świetnie! Weźcie udział w naszym konkursie na projekt książki kulinarnej.

O tym, że dzieciom niestraszne jest przygotowywanie sałatek, pieczenie zbożowych ciasteczek, wymyślanie kanapek ze zdrowymi pastami z warzyw czy drugich śniadań, które pochwaliliby dietetycy, przekonaliśmy się w listopadzie. Wtedy na konkurs #Zdrowytydzien dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń od uczniów szkół podstawowych z całej Wielkopolski. Dzieciaki pokazywały, jak wygląda ich zdrowy, tygodniowy jadłospis, robiły zdjęcia przygotowywanych potraw oraz przekonywały, że aktywność fizyczna jest tym, co uwielbiają.

W listopadowym konkursie jury doceniło pięć najciekawszych prac, które wyróżniały się fantazją, różnorodnością, a przede wszystkim ciekawymi pomysłami nie tylko na zdrowe posiłki, ale również na włączenie w zdrowy tryb życia rodziców, rodzeństwa czy kolegów i koleżanek.

Jak nakłonić dzieci do zdrowego trybu życia?

Teraz startujemy z kolejnym konkursem skierowanym do uczniów wielkopolskich podstawówek i gimnazjów. Tym razem będziemy prosili was o zaprojektowanie stron książki kucharskiej z waszymi zdrowymi przepisami.

O tym, że odpowiednie odżywianie jest ważne, nie tylko wśród dzieci, przekonuje Dorota Łapa, dietetyczka z Orkiszowych Pól: - Wielokrotnie dowiedziono, że niekorzystne dla zdrowia jest spożywanie tzw. śmieciowego jedzenia. To zaburza prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży.

W sobotę 13 lutego podczas konferencji "Zdrowy uczeń" wraz ze specjalistami od odżywiania, aktywności fizycznej, psychologami czy firmami profesjonalnie zajmującymi się cateringiem dla szkół i przedszkoli zastanawiała się, jak skutecznie zachęcić dzieci do zmiany stylu życia, budowania w nich świadomości prawidłowego odżywiania czy aktywności fizycznej, w którą będą chętnie się angażowały. - W XXI w. przekonanie dzieci do zmian lub poznawania nowości jest ogromnym problemem, ponieważ podążają za modami, również w kwestii odżywiania i stylów życia. Sama mam czworo dzieci, więc z własnego doświadczenia wiem, że jest to trudne - opowiada Dorota Łapa. - To, czego nauczymy dzieci, sprawdzi się w momencie, kiedy sami będą musieli wybierać i podejmować decyzję, co, jak i kiedy jeść - podkreśla.

Partnerem konkursu jest firma Aquanet, która zachęca wszystkich do picia wody z kranu. Powinniśmy wypijać jej ok. 1,5-2 litrów, a tej, płynącej z naszych kranów nie powinniśmy się obawiać - jest na bieżąco badana i uzdatniana, a przede wszystkim zawiera wiele cennych minerałów, m.in. magnez, potas, wapń i sód, które chronią nasz organizm przed chorobami, co oznacza, że może być podstawą codziennej diety. Co więcej - po raz pierwszy - jesienią wodę z kranu zamiast butelkowanej pili biegacze poznańskiego maratonu.

Zaprojektuj własną książkę kucharską!

Dlatego jeśli zależy wam, żeby pokazać, że umiecie się zdrowo odżywiać, możecie pochwalić się swoimi umiejętnościami i pomysłami, projektując strony z książki kulinarnej Kidscookbook. Konkurs przeznaczony jest dla trzyosobowych zespołów uczniów wielkopolskich podstawówek i gimnazjów. W waszym projekcie powinniście zawrzeć przynajmniej trzy przepisy - na śniadanie, obiad i kolację. Każdy z nich powinien być przedstawiony osobno, z podaniem wszystkich składników, które wykorzystacie, liczbą osób, dla których będzie danie, oraz opisem, jak je przygotować. Pamiętajcie, żeby dania były zdrowe, ale także atrakcyjne i pomysłowe - takie, jakie sami chcielibyście zjeść. Do każdej potrawy zróbcie zdjęcia lub wykonajcie swoje rysunki bądź grafiki i całość zaprojektujcie tak, by wyglądało jak strona z przepisem z książki kucharskiej.

Jakie rady ma dla was dietetyczka Dorota Łapa? Przede wszystkim zwraca uwagę, żebyście przemyśleli dobór produktów do potrawy. - Chciałabym, że dzieci zaczęły myśleć o jedzeniu przez pryzmat natury, żeby przygotowały dania z jak najbardziej naturalnych produktów - mówi.

I opowiada o swoim synu gimnazjaliście, który niedawno w ramach szkolnych projektów dwa razy przygotował potrawy: - Raz zrobili ciemny, razowy makaron z warzywami. Proste, bardzo fajne i dobrze, że zastąpili makaron pszenny razowym. Na drugie zajęcia wymyślili tortillę z dodatkami, więc poszli je kupić do sklepu. W ich składzie znaleźliśmy kilka konserwantów E, trochę mąki i innych składników. Używajcie jak najmniej przetworzonych produktów i składników.

Jak wziąć udział w konkursie?

Gotowy projekt wyślijcie nam w formie pliku z programu PowerPoint, Word, PDF lub JPG mailem na adres: przepisy@poznan.agora.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Gazeta Wyborcza Poznań, ul. 27 Grudnia 3, 61-737 Poznań. W obu przypadkach w tytule maila lub na kopercie dopiszcie hasło "Konkurs Kidscookbook". Pamiętajcie, aby do zgłoszenia koniecznie dołączyć zgodę rodziców na udział w konkursie (w przypadku zgłoszenia mailem może być w formie zdjęcia lub skanu) - znajdziecie ją na końcu regulaminu (dostępny na poznan.wyborcza.pl), a każde zgłoszenie musi zawierać zgody rodziców całej drużyny. Podajcie także swoje dane - imiona i nazwiska, dane waszej szkoły oraz klasę, w której się uczycie.

Na zgłoszenia czekamy do piątku 25 marca. Najlepsze prace wybierze jury złożone z przedstawicieli "Gazety Wyborczej", partnera konkursu - firmy Aquanet i przedstawicieli projektu Wielkopolska Onkologia.

Dla zwycięzców przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody - laureaci pierwszego miejsca otrzymają tablety Samsung Galaxy Tab 3 Lite, a drugiego i trzeciego - tablety Lenovo A7. Ponadto klasę drużyny, która zajmie pierwsze miejsce, zaprosimy na specjalne warsztaty kulinarne ze specjalistami z Orkiszowych Pól w Poznaniu (datę ustalimy z opiekunem klasy i pokryjemy koszty waszego przyjazdu).

Wyniki konkursu ogłosimy w sobotę 9 kwietnia, a najlepsze przepisy wydamy w formie wirtualnej książki kucharskiej. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Zamknij