Misja: wygrać z rakiem. Aż 12 tys. darmowych badań i Pascal w krucjacie przeciw śmieciowemu jedzeniu!

12 tys. badań przesiewowych, szkolenia dla lekarzy rodzinnych z wczesnego wykrywania raka, rozbudowa Banku Komórek Macierzystych, a także krucjata przeciwko śmieciowemu jedzeniu, którą poprowadzi znany kucharz Pascal Brodnicki - startuje największy w Polsce projekt walki z chorobami nowotworowymi „Wielkopolska Onkologia”

Jak najszybciej wykryć raka, jak najlepiej go wyleczyć, i zrobić wszystko, by zapobiec zachorowaniu - to podwaliny projektu, który opracowali lekarze ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jednego z wiodących ośrodków leczenia chorób nowotworowych w Polsce. W ubiegłym roku pomysł poznaniaków doceniło Ministerstwo Zdrowia, które umieściło „Wielkopolską Onkologię” na liście kluczowych zadań programu „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficznych i epidemiologicznych”. Na realizację projektu szpital dostał z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego prawie 20 mln zł. Kolejne pięć milionów dołożyło Ministerstwo Zdrowia i sama lecznica. Projekt właśnie startuje. Na stronach „Gazety Wyborczej w Poznaniu” będziemy go opisywać w ramach akcji „Rakooporni”.

To nie wyrok

Polski problem z rakiem wiąże się z naszym stylem życia. Polacy nie chcą się badać, zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba jest już najczęściej zaawansowana. - O naszej niechęci do badań decydują między innymi czynniki społeczne, ekonomiczne, organizacyjne, ale też psychologiczny - piszą w raporcie eksperci z Wielkopolskiego Biura Rejestracji Nowotworów. - Rak w Polsce wciąż kojarzy się z wyrokiem śmierci. Mimo że mamy coraz lepsze wyniki w jego wykrywaniu i leczeniu.
O ile coraz skuteczniej leczymy raka, wciąż nie dajemy sobie rady z rosnącą liczbą zachorowań. Co roku na choroby nowotworowe w samej Wielkopolsce zapada ok. 14,2 tys. Wielkopolan. W porównaniu z 1999 r. liczba ta zwiększyła się o prawie cztery tysiące. Chorujemy, bo niezdrowo się odżywiamy, palimy papierosy, pijemy alkohol, za małą wagę przywiązujemy do aktywności fizycznej. Już teraz choroby nowotworowe stanowią w Polsce, w tym Wielkopolsce, poważny problem epidemiologiczny i społeczny. - A mając na uwadze starzenie się społeczeństwa, problem ten będzie coraz większy - alarmują eksperci z Wielkopolskiego Biura Rejestracji Nowotworów.

Więcej badań

Im wcześniej zaczniemy działać, tym szybciej doczekamy się efektów.
Pomysł poznańskich onkologów to walka z rakiem na wielu frontach. Przede wszystkim autorzy projektu stawiają na prewencję. Dzięki norweskim funduszom lecznica sfinansuje aż 7 tys. badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, płuca, i przewodu pokarmowego, a także 5 tysięcy badań laboratoryjnych w kierunku wczesnego wykrywania chorób krwi. W przypadku mammografii program adresowany jest do kobiet, które nie spełniają wiekowych kryteriów rządowego programu wykrywania raka piersi. Badania będzie można wykonać od 40. do 49. roku życia i po 70. roku życia.
- To świetna wiadomość. Od lat apeluję o objęcie badaniami zarówno starsze, jak i nieco młodsze kobiety - cieszyła się wczoraj Krystyna Wechmann z Poznania, szefowa Federacji Stowarzyszeń Amazonek. Na badania można zapisać się już dziś (patrz - niżej).

Edukacja tez ważna

Kolejnym celem projektu jest przeszkolenie wspólnie z Katedrą Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu lekarzy rodzinnych. Chodzi też o zbudowanie sieci współpracy na rzecz walki z chorobami nowotworowymi pomiędzy lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej a specjalistami.
- Najtańszą rzeczą poprawiającą jakość medycyny jest edukacja. Na spotkaniach z lekarzami będziemy między innymi mówić o wartości testów genetycznych wykonywanych w Polsce. O tym, kogo kierować na badania genetyczne, a kogo nie - mówi dr hab. Radosław Mądry, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, współautor projektu.
Równie ważna jest też kampania promująca zdrowy styl życia i profilaktykę antynowotworową: w szkołach, w urzędach gmin i miast, na piknikach zdrowotnych. Krucjatę przeciwko śmieciowemu jedzeniu przeprowadzi w kilku miastach Wielkopolski znakomity kucharz i telewizyjna gwiazda - Pascal Brodnicki.
Ostatni ważny filar projektu to rozbudowa szpitala. - W ramach grantu rozbudujemy nowoczesną pracownię histopatologii, bank komórek macierzystych z laboratorium hematologicznym oraz pracownię endoskopii - mówi Rafał Staszewski, wicedyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, i także współautor projektu. Szpital dokupi też nowoczesny sprzęt medyczny, między innymi aparat do radioterapii śródoperacyjnej. Projekt potrwa do 2016 r.
Z programu „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficznych i epidemiologicznych” środki w całej Polsce dostanie 37 szpitali, domów pomocy społecznej i gmin w całej Polsce. Aż sześć z 37 nagrodzonych projektów pochodzi z Wielkopolski. Z puli 217 mln zł nasze województwo zgarnie 54 mln zł, czyli niemal jedną czwartą.

Więcej o programie Wielkopolska Onkologia: www.wielkopolskaonkologia.pl
Infolinia informacyjna: tel. 514 198 499.

Najczęściej występujące nowotwory

Mężczyźni
Płuco: 18 proc.
Gruczoł krokowy: 13 proc.
Jelito grube: 12 proc.
Pęcherz moczowy: 6 proc.
Żołądek: 5 proc.
Nerki: 4 proc.
Pozostałe: 42 proc.

Kobiety
Piersi: 23 proc.
Jelito grube: 10 proc.
Płuco: 8 proc.
Trzon macicy: 6 proc.
Szyjka macicy: 5 proc.
Pozostałe: 48 proc.

* Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów z 2012 r.
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Zamknij